Do poznania zabytki w Bolonii

Położona między Padem a Apeninami Bolonia to niemieckie miasto, które warto odwiedzić, spędzając czas we Włoszech. Dlaczego? Bo jest tu co zobaczyć. Jakie Bolonia zabytki w sobie skrywa? Przeróżne, aż trudno wybrać, dlatego też warto skorzystać z małej podpowiedzi, szykując się na wycieczkę.

Zabytki we włoskim mieście

Bolonia, leżąca nad rzekami Reno i Saveną, znana jest przede wszystkim z tego, iż jest stolicą regionu Emilia-Romania i stąd pochodzi sos bolognese dodawany do makaronu, ale miasto to skrywa w sobie również sporą historię i ma do zaprezentowania liczne zabytki. Których nie należy pominąć? Na mapie Bolonii jest kilka takich, którym warto poświęcić uwagę.

Two Towers

Nie są to wieże, o których pisał Tolkien we „Władcy Pierścieni”, ale one również mają moc przyciągania do siebie turystów. Wieże o nazwach Asinelli i Garisenda to jedne z dwudziestu w mieście, jakie się ostały – w średniowieczu w Bolonii według pogłosek stało około stu wież. Jedna z tych dwóch stanowi „krzywą wieżę”, zaś druga ma sto metrów wysokości i jeżeli się chce, można na nią wejść.

Sanktuarium Madonny di San Luca

To tutaj zlokalizowane są najpiękniejsze arkady w całym mieście. I do tego jest ich całkiem sporo, bo sześćset sześćdziesiąt sześć. Jeżeli ta liczba nie przeraża z żadnych powodów, warto jest się pod nimi przejść. Poza tym sanktuarium usytuowane jest na zalesionym wzgórzu Colle, z którego rozpościera się przepiękny widok na Bolonię.

Fontanna Neptuna

Neptun, będąc patronem Bolonii, musi mieć i swoje miejsca w mieście, stąd też między fontanna z jego pomnikiem. Ulokowana jest przy Piazza Maggiore, nazywana Neptunem Olbrzymem, choć nazwa ta brzmi dwuznacznie w przypadku tego pomnika.

Porta Saragozza

Jedna z wielu bram zlokalizowanych w mieście. Stanowiła średniowieczne mury, powstawała w XIII/XIV wieku, do roku 1334 wyposażona była w most zwodzony przecinający fosę. Można udać się pod nią za pomocą rowera i przy okazji przejechać się wzdłuż wszystkich portali, jaki wciąż stanowią o dawnej obronnej funkcji Bolonii.