Jak ciekawie spędzać czas z noworodkiem?

Dla każdego kochającego rodzica dobro i szczęście dziecka są najważniejsze. Podejmujemy w tym celu wiele zadań i staramy się zapewnić naszym pociechom to, co najlepsze. Bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka jest zabawa. Dzięki zabawie dziecko poznaje świat, rozwija wyobraźnię i spędza czas w przyjemny sposób. Wspólna zabawa z rodzicami wspiera także rozwój więzi i zbliża rodziców i dzieci co jest bardzo ważne dla prawidłowej relacji.

Jak bawić się z małym dzieckiem?

Każda faza rozwoju i wiek dziecka powinny być wspierane odpowiednimi typami zabaw, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. O ile ze starszymi dziećmi nie ma w tej kwestii problemu, o tyle kwestia ciekawej zabawy z tymi najmłodszymi może opiekunom sprawić niemały problem. Jak bowiem wybrać odpowiednią zabawę dla dziecka, które dopiero przyszło na świat? Na szczęście jest kilka rozwiązań i propozycji ciekawych i rozwijających zabaw dla dzieci w tym wieku. Pamiętaj jednak, że noworodek jest w stanie bawić się jedynie przez maksymalnie kilkanaście minut. Po upływie tego czasu, twoja pociecha potrzebuje odpoczynku. Oto kilka ciekawych propozycji, dzięki którym dowiesz się jakie są najlepsze zabawy dla dziecka 0-3 miesiące:

  • Najprostszą i najprzyjemniejszą dla malca formą spędzania czasu w początkowym etapie jego życia, jest wpatrywanie się w rysy twarzy ukochanych rodziców. Taki malec nie widzi jeszcze zbyt dobrze, dlatego twoja twarz powinna znajdować się dosyć blisko. Noworodek dobrze widzisz przedmioty, które są oddalone o 25 centymetrów. Takie wspólne wpatrywanie się w siebie zbliży was do siebie.
  • Wzrok maluszka nie widzi jeszcze zbyt dobrze niektórych kolorów. Dla maluszka świetną zabawą będzie czas spędzony z biało-czarnymi obrazkami. Takie obrazki możesz kupić albo wykonać samodzielnie. Wystarczy kawałek kartonu i wykonanie kilku ilustracji w tych kolorach. Świetnie w ten sposób stymulujesz wzrok malucha i uatrakcyjniasz mu czas.
  • Dźwięki także w bardzo dobry sposób stymulują zmysły malucha. Puść mu czasami spokojną, delikatną muzykę aby ożywić go i zainteresować. Odpuść ciężkie i agresywne brzmienia – małe dzieci zazwyczaj tego nie lubią.

Zakończenie

Zabawa z tak małymi dziećmi trwa krótko i wymaga przerw. Warto jednak stosować podane wyżej sposoby, aby stymulować zmysły dziecka i uatrakcyjniać mu czas. Spędzając czas z dzieckiem tworzysz w nim niesamowitą, niepowtarzalną więź, która będzie w kolejnych latach jeszcze mocniejsza. Dla rozwoju twojego malucha w tym czasie najważniejszy jest bliski kontakt z opiekunami, stymulowanie wzroku poprzez czarno-białe obrazki oraz wchodzenie w świat muzyki.