Jak naprawić relacje w rodzinie

Swego czasu Kabaret Starszych Panów śpiewał piosenkę o rodzinie. Tekst mówił o tym, że rodzina potrafi dać człowiekowi w kość, ale kiedy jej nie ma czujemy się samotni. Zdrowe relacje w rodzinie są czymś na co muszą pracować wszyscy jej członkowie.

 

Kiedy szukamy odpowiedzi na to jak naprawić relacje w rodzinie, musimy w pierwszej kolejności przyjrzeć się sobie. Umiejętność patrzenia z perspektywy drugiej osoby jest niezwykle istotna. Musimy nauczyć się ze sobą rozmawiać, bez wyciągania pochopnych wniosków i zbytniego oceniania. Relacje w rodzinie opierają się na wzajemnym porozumieniu i klarownym wyrażaniu myśli. Kiedy nie umiemy dyskutować, pytania w stylu: ,, Co masz na myśli?” lub,, Czy mógłbyś doprecyzować?” pomogą wyjaśnić drażliwe kwestie.

 

Normalnie funkcjonująca rodzina przeżywa różne chwile, zarówno te szczęśliwe jak i tragiczne. Kiedy myślimy o tym jak naprawić relacje w rodzinie, musimy pamiętać o wzajemnym wsparciu. Tej formy potrzebują szczególnie dzieci, które tworzą podwaliny swojej osobowości i przekonań na podstawie komunikatu rodziców. Opiekunowie, którzy zachęcają do działań i są pogodni, a także uczą czym są zdrowe relacje w rodzinie i jak rozwiązywać konflikty mają szczęśliwe dzieci.
Wszelkie patologie typu alkoholizm czy zażywanie narkotyków są destrukcyjne dla rodziny. W tym przypadku pytanie jak naprawić relacje rodzinne należy zacząć od terapii uzależnionego. Bez tego relacje w rodzinie nigdy nie będą dobre ani nawet poprawne.