Kurs pierwszej pomocy dla opiekunów

Wyjazdy do Niemiec czy Anglii w poszukiwaniu pracy jako opiekun osób starszych lub opiekun dla dzieci są częstą alternatywą zarobkową dla Polaków. Decydując się na taki wyjazd ważne jest, aby osoba biorąca w nim udział ukończyła wcześniej kurs pierwszej pomocy, ponieważ tylko w ten sposób może świadczyć opiekę na odpowiednio wysokim poziomie.

Bezpieczeństwo seniorów

Opiekunowie osób starszych powinni zaznajomić się z zasadami świadczenia pomocy głównie tym osobom. Czyli dla nich istotna będzie wiedza związana ze złamaniami, zakrztuszeniami, omdleniami itp. Polecane jest także przeczytanie kilku książek z dziedziny geriatrii, aby opiekun zdawał sobie sprawę z tego, jakie scenariusze są możliwe przy opiece nad chorującymi, starszymi osobami. Należy pamiętać, że opieka nad seniorami to ciężka praca również pod względem fizycznym (często takie osoby trzeba przenieść, podnieść czy przekręcić na drugi bok), co tym bardziej zwiększa ryzyko wystąpienia urazów czy pomniejszych uszkodzeń ciała.

Opieka nad dziećmi

Również w przypadku opieki nad dziećmi kurs pierwszej pomocy będzie miał zastosowanie. Dzieci często połykają przedmioty, dlatego tu również istotna będzie znajomość zasad zachowania przy zakrztuszeniu. Dzieciom zdarza się też spadać z wysokości, albo zaklinować się w jakiś miejscach, więc umiejętność odkażenia ran, założenia opatrunków czy ułożenia w pozycji bezpiecznej może okazać się niezbędna przy opiece nad nimi.

Jak zapisać się na kurs?

Jeśli interesuje Cię kurs pierwszej pomocy to możesz się na niego zapisać w każdej placówce związanej z niesieniem pierwszej pomocy, jedyne co musisz zrobić to uzupełnić formularz zgłoszeniowy i przelać opłatę wpisową. Pozostaje jeszcze pytanie dlaczego warto się zapisać? Kurs trwa około 66 godzin i po jego ukończeniu możesz uzyskać tytuł ratownika, co da Ci możliwość służenia w jednostkach związanych z PRM (czyli Państwowym Ratownictwem Medycznym). Tak zdobyte uprawnienia są w zasadzie najwyższymi możliwymi do osiągnięcia dla osób bez wykształcenia medycznego. Zdanie egzaminu na koniec kursu da Ci gwarancję poszerzenia wiedzy związanej z ratowaniem życia ludzkiego.

Podsumowując uważam, że kurs pierwszej pomocy jest bardzo dobrą inwestycją w poszerzanie swoich kompetencji i umiejętności. To z pewnością przełoży się na szersze możliwości zawodowe, ponieważ osoby wykwalifikowane są częściej poszukiwane na rynku pracy, niż te bez żadnych wyróżniających się kursów czy szkoleń.