Jaszczurka z Komodo

Każde zwierzę ma w sobie coś niezwykłego. To można powiedzieć także o waranie z Komodo. Największej jaszczurce na świecie, będącej, jako gatunek, świadkiem wydarzeń pliocenu i plejstocenu. Te potwory wyglądają naprawdę imponująco, a jakie rozmiary może mieć największy waran z Komodo?

Smok na horyzoncie

Nieprzypadkowo określa się je mianem smoków. Są bowiem największymi jaszczurkami chodzącymi po dziś dzień po naszej planecie. W warunkach naturalnych zajmuje wyspę Komodo, będącą częścią Archipelagu Sundyjskiego, który z kolei wchodzi w skład Indonezji. Podstawą jego diety są większe kręgowce, ale waran nie pogardzi nawet jeleniem czy dziką świnią. Sposób zabijania dużych ofiar różni się od tego, jak smok radzi sobie z mniejszymi gatunkami. Co ciekawe, to warany z Komodo nie mają swoich naturalnych wrogów, stąd na swoim terytorium mogą czuć się praktycznie bezkarne. Pomimo tego gatunek ten jest narażony na wymarcie i zyskał status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W warunkach sztucznych, można je oglądać we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Największy okaz

Największy waran z Komodo może osiągać ogromne rozmiary. Długość rekordowych gatunków to nawet 3m, natomiast ich waga może sięgnąć nawet 200kg. Zazwyczaj tych rekordów szukamy wśród samców, ponieważ są one większe od samic. Gdyby chciał, mógłby zaatakować nawet człowieka i pokonanie takiej ofiary nie sprawiłoby mu większego problemu. Odnotowano kilka takich ataków, więc zagrożenie jest realne.