Opiekujesz się niedołężną babcią/dziadkiem/rodzicem? Dom spokojnej starości Dąbrowa Górnicza wychodzi ci naprzeciw

Opieka nad starszą osobą wymaga spokojnego podejścia do niej. Konieczna jest empatia do schorowanej staruszki lub dziadka. Pracując zawodowo i prowadząc własny dom, może ci brakować czasu i siły oraz zawsze dobrego humoru, aby wesprzeć swojego leciwego rodzica, wysłuchać go i spełnić jego życzenia. Dom spokojnej starości Dąbrowa Górnicza odciąży cię od tego trudu, a twój rodzic lub dziadek zostaną otoczeni fachową opieką pod każdym względem.

Czego oczekiwać od domu spokojnej starości w Dąbrowie Górniczej?

Na pewno ciężko ci podjąć decyzję, aby oddać swego niedołężnego członka rodziny do placówki, która miałaby być od teraz jego domem. Zastanów się, czy jesteś w pełni dyspozycyjny dla bliskiego twemu sercu niesamodzielnego już człowieka, który potrzebuje pielęgnacji, poświecenia mu czasu w dzień i w nocy. Jeśli nie dosypiasz, brakuje ci już cierpliwości i nie możesz być dla niego na każde jego zawołanie, przyjrzyj się domowi spokojnej starości Dąbrowa Górnicza. Z pewnością spodoba ci się, że jest tam dużo zieleni, a w budynku winda i brak barier w przemieszczaniu się osoby na wózku inwalidzkim czy za pomocą balkoniku.

Wysoko wykwalifikowana empatyczna kadra opiekunów, pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, psychoterapeutów itp. oraz pozostałego personelu stykającego się na co dzień z pensjonariuszami daje im bezpieczeństwo, godność istnienia i domowe warunki pobytu. Starszy zniedołężniały człowiek, pełen chorób utrudniających mu codzienne funkcjonowanie, czuje się w domu seniora jak na wczasach. Ma on możliwość nawiązywania przyjaźni z ludźmi jego pokroju zarówno z tą samą, jak i przeciwną płcią. Zdarzają się nowe miłości, a nawet śluby.

Dzięki absorbującym zabawom grupowym (np. bingo itp.), zajęciom plastycznym, muzycznym i innym oraz rehabilitacyjnym wpływającym na usprawnienie narządów ruchu (rąk, nóg, szyi, kręgosłupa) i  komórek mózgowych, podopieczni czują się w kręgu uwagi. Wpływa to na utrzymanie ich we względnej sprawności fizycznej i umysłowej oraz dobrym samopoczuciu i przekonaniu, że są w świetnym miejscu, gdzie brak odrzucenia i samotności, ponieważ tego starsi ludzie boją się najbardziej.

Aklimatyzacja w domu spokojnej starości w Dąbrowie Górniczej

Warto zadbać o to, aby przygotować psychicznie samego siebie oraz staruszka, którego chcemy oddać do ośrodka spokojnej starości Dąbrowa Górnicza. Dobrze, gdy w tym celu udasz się do psychologa sam i skorzystasz z porady fachowca od ludzkiej psychiki. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogłyby zostać odebrane przez babcię, dziadka, jakoby byli oni zbędni i niechciani.

Zostaniesz również przygotowany na to, że pierwsze dni w ośrodku twojego ukochanego bliskiego mogą być dla niego pomimo wszystko trudnym przeżyciem. Podobnie jest, gdy prowadzimy po raz pierwszy w życiu swoje małe dziecko do żłobka lub przedszkola. Musi minąć jakiś czas, aby malec zauważył, że świetnie jest nie tylko w domu z mamą, ale również w przedszkolu (żłobku) z panią nauczycielką i w gronie rówieśników. Dziecko zaczyna dostrzegać, że ma tam znacznie więcej fajnych zabawek, ma możliwość rozwijania swej kreatywności, ma ciekawe zajęcia, na które w domu nie było miejsca.

Podobny schemat będzie odbywał się w głowie staruszka. Najpierw będzie on czuł się w ośrodku nieswojo, będzie tęsknił do swego pokoju we własnym domu. Z czasem jednak leciwy człowiek dostrzeże plusy dobrze zorganizowanej placówki całodobowej dla seniorów Dąbrowa Górnicza. Poczuje też, że jest mu tam naprawdę miło i bezpiecznie. Ważne, abyś systematycznie odwiedzał swego starego członka rodziny. Zawsze będzie on cię oczekiwał tego konkretnego dnia. Na pewno znajdziesz te parę chwil raz w tygodniu, aby pokazać swemu rodzicowi, dziadkowi, że pomimo iż już nie mieszkacie razem, wciąż jest on dla ciebie niesamowicie ważny i kochany.