Szczepienie szczeniąt

Kiedy przyjmujemy pod swój dach szczeniaka, stajemy się w pełni odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Aby nasz pies mógł długo cieszyć się wspaniałym zdrowiem, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Pierwszym krokiem w dbaniu o zdrowie naszego pupila jest zapewnienie mu odpowiednich szczepień. Zanim jednak wybierzemy się z nim do weterynarza, warto oswoić go z nowym miejscem, unikać styczności z innymi psami oraz miejscami ich przebywania.

Po kilku dniach należy wybrać się z psem do lekarza weterynarii, aby ten mógł określić ogólny stan jego zdrowia, a także w przypadku braku- przeprowadzić odrobaczenie, które jest niezbędne przed wykonaniem szczepień.

Kiedy szczepić szczeniaka?

W okresie około 7-8 tygodnia przeprowadza się pierwsze szczepienie przeciwko chorobą zakaźnym, takim jak nosówka, parwowiroza, parainfluenza, zakaźne zapalenie wątroby. Następne szczepienia przeprowadza się odpowiednio między 11 a 12 oraz między 15 a 16 tygodniem życia.

Przeciw wściekliźnie szczepi się psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Wszystkie psy, które ukończyły cztery miesiące mają obowiązek być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie to należy powtarzać co roku.