Meble z płyty meblowej od A do Z

Większość ludzi błędnie zakłada, że płyta meblowa jest wykonana z odpadów drewnianych lub drewna prasowanego. Należą one do kategorii odpornych na zużycie, wysokiej jakości elementów meblowych, których faktura może mieć różne odcienie. Ich koszt nie jest duży, a poza tym osłony drewniane są niezwykle odporne na zmiany naturalne i atmosferyczne. Płyty meblowe przeznacza się do produkcji fasad, drzwi, a także schodów. Posiadają wysokie wskaźniki estetyczne.

Ich produkcja opiera się na procesie klejenia lameli z drewna, które następnie przechodzą przez kilka etapów szlifowania powierzchni. Meble z płyt meblowych należą do kategorii produktów głęboko przetworzonych. Stosowanie najnowszych technologii pozwala uzyskać najbardziej trwały, wysokiej jakości materiał fornirowany MDF, który jest montowany za pomocą kleju. Produkt końcowy pod względem gęstości nie ustępuje nawet litemu drewnu.

Do produkcji płyty meblowej wykorzystuje się między innymi: dębu, brzozy, sosny, jesionu, buku, klonu. Dzięki temu wybrać można taki materiał, który w jak największym stopniu będzie pasował do istniejącego wnętrza. Produkty dębowe mają maksymalne wskaźniki wytrzymałości. W porównaniu z konstrukcjami fornirowanymi, płyta meblowa z litego drewna posiada szereg specyficznych cech.

Płyta meblowa to materiał przyjazny dla środowiska, w porównaniu z takimi samymi płytami wiórowymi lub MDF. Meble wykonane z tego materiału uważane są za bardziej trwałe, a także za wysokiej jakości, których żywotność jest bardzo długa. Elementy z drewnianej płyty meblowej są wyjątkowo odporne na wilgoć, a struktura powierzchni jest całkowicie zachowana.

Płyta meblowa często wykorzystywana jest do produkcji fasad, paneli, skrzyń i blatów roboczych. Często meble w korytarzach i salonach wykonane są z płyt meblowych na bazie klonu. Można je również wykorzystać do dekoracji innych pomieszczeń, takich jak łazienka, toaleta, sypialnia, pokój dziecięcy, kuchnia i jadalnia.

Płyta meblowa jest również wykorzystywany w stolarstwie i produkcji mebli. Jednocześnie koszt jednego produktu może być bardzo zróżnicowany, ale na pewno nie droższy od naturalnego masywu. Wykorzystanie takich mebli pomoże uzupełnić każde wnętrze, niezależnie od stylu, w jakim zostało zaprojektowane.