Początki macierzyństwa są wyjątkowo trudne dla świeżo upieczonej mamy. W końcu boryka się ona ze skrajnymi emocjami (strachem, lękiem, niepewnością, ale również wielką radością i euforią), a także jeszcze nie do końca wyrównaną gospodarką hormonalną. Wciąż widoczne są fizyczne efekty ciąży, dodatkowo dochodzi zmęczenie wypełnianiem codziennych obowiązków i ciągłe zmęczenie. Oto pięć prostych porad dla młodych matek, które pomogą przetrwać najtrudniejsze pierwsze miesiące!
1. Nie musisz być idealna
Wiele kobiet w ciąży jest zdania, że okres urlopu macierzyńskiego pozwoli im na zadbanie o dom i resztę rodziny. Rzeczywistość często okazuje się całkiem inna, a najmłodszy domownik wymaga znacznie więcej czasu i energii niż początkowo zakładałyśmy. Pamiętaj, że idealnie wypucowany dom i trzydaniowy obiad to nie żadna konieczność, a porozrzucane zabawki i wczorajsza zapiekanka na kolację z pewnością nie umniejszają roli gospodyni domowej.
2. Masz prawo czuć się źle
Tuż po porodzie ciało kobiety jest bardzo wyczerpane: dziewięć miesięcy ciąży oraz dopiero co odbyty poród sprawiają, że młoda mama może odczuwać różne dolegliwości. Pamiętaj, że Ty również masz prawo czuć się źle, a nawet możesz być nieszczęśliwa – to uczucia całkowicie normalne!
3. Korzystaj z pomocy
Jeśli potrzebujesz odpoczynku – komunikuj to najbliższym. Zrób sobie wolny wieczór i zaangażuj w opiekę nad dzieckiem swojego partnera. Z pewnością po jakimś czasie w domu zapragniesz spędzić wieczór na długim, samotnym spacerze lub na leżeniu w wannie z dobrą książką. Zaufaj swojemu partnerowi na czas wyjścia i pozwól mu na nauczenie się wszystkiego, co Ty już potrafisz.
4. Naucz się “nie słuchać”
Z pewnością już w ciąży dostawałaś setki “złotych rad”, często niepopartych żadną wiedzą naukową. Ostrzegamy – po porodzie nic się nie zmieni. Oczywiście, niektórzy zastanawiają się czego nie mówić młodej mamie, jednak pewnie niejednokrotnie usłyszysz zarzuty pod swoim adresem od teściowej, starszej siostry, kuzynki męża lub sąsiadki. Pamiętaj, by słuchać lekarza i położnej i to z nimi konsultować swoje wybory w takich kwestiach jak żywienie czy wychowanie dziecka – naucz się jednak asertywności w stosunku do innych ludzi.
5. Ciesz się życiem
Macierzyństwo nie oznacza, że masz całkowicie zrezygnować ze swojego życia – po prostu niektóre jego aspekty musisz dostosować do możliwości nowego członka rodziny. Możesz wyjść na siłownię (coraz częściej znajdują się w nich specjalne kąciki z opiekunką dla dzieci), pojechać na wycieczkę w góry (wystarczy wybrać prosty szlak przystosowany do jazdy wózkiem) czy wyjść do restauracji z partnerem. Większość aktywności możesz podejmować z dzieckiem i nic nie stoi na przeszkodzie, by angażować w nie całą rodzinę.