Żywienie bydła.

Czym jest kreda pastewna?

Kreda jest efektem przerobu wapieni oraz margli jurajskich. Jest to naturalna skała osadowa, niekiedy nazywana węglanem wapnia. Stosuje się ją w żywieniu zwierząt, jako bogate źródło wapnia. Kredę pastewną, stosuje się podczas żywienia wszystkich zwierząt gospodarskich, z naciskiem na te, które są dopiero w etapie wzrostowym oraz bydła mlecznego, drobiu nośnego. Zalecane jest tez podawanie jej maciorom prośnym i karmiącym.

Kreda pastewna jako doskonałe źródło wapnia

Wapń, jak wiadomo nie od dziś, to główny, niemalże jedyny składnik znajdujący się w kościach zwierząt. Składnik ten, to nieodzowny element metabolizmu komórek oraz kontroler prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wapń występuje również we włóknach kolagenowych oraz płynach ustrojowych. Ma także właściwości aktywujące enzymy trawienne. I co równie ważne, ma wpływ na mineralizacje kości i skorupek jajek.
U wielu zwierząt hodowlanych, niedobory wapnia, prowadzą do przeróżnych schorzeń. Należą do nich m.in. Nadpobudliwość układu nerwowego, albo tez zbytnia ospałość. Krowy mleczne, w razie niedoboru wapnia, mogą cierpieć na gorączki poporodowe i nad normatywnej produkcji mleka, lub problem w układzie pokarmowym, nie wspominając już o osłabieniu kości prowadzących w konsekwencji do ich częstszych złamań.

Zadania kredy pastewnej w hodowli zwierząt

Kreda pastewna, dzięki bogatej zawartości wapnia, gwarantuje w hodowli prawidłowy rozwój oraz osiąganie odpowiedniego, docelowego wzrostu zwierząt. Ma również duży wkład w utrzymanie prawidłowej struktury układu szkieletowego. Kreda pastewna, w prawidłowy sposób stymuluje procesy trawienne w żołądku. Kreda, jako niezbędny składnik w żywieniu zwierząt hodowlanych, musi również mieć wpływ na prawidłowy rozwój oraz kondycje całego organizmu.
Wśród niewątpliwych zalet stosowania kredy pastewnej, nie można również pominąć niezwykle korzystnego wpływu na układ trawienny, naczyniowy, kostny, nerwowy i mięśniowy. Jak widać posiada ona niezwykle bogate właściwości. Dodatkowym atutem jej stosowania, jest również ochrona przed osteoporozą. Ze względów ekonomicznych, kreda posiada też zaletę przez wzgląd na obniżenie kosztów jej stosowania, dzięki długotrwałemu działaniu.
Stanowi także dodatkowe źródło mikro i makro elementów.

Przykładowe dawkowanie kredy pastewnej

Ze względu na rodzaj zwierzęcia hodowlanego, dawkowanie kredy można podzielić w następujący sposób:

  • maciory prośne oraz karmiące – 10 do 20 gramów kredy na każdą sztukę dziennie.
  • krowy wysokomleczne – 20 – 40 gramów.
  • buhaje i cieliczki – 6 – 12 gramów.
  • prosięta – 3 – 6 gramów
  • tuczniki – 6 gramów
  • kury nioski – 6 -12 gramów
  • konie robocze – jedna łyżeczka stołowa
  • owce – 3 gramy.

Zastosowanie kredy, to niewątpliwie plus, jeśli chodzi o dążenie do zdrowia i pełnego wykorzystania możliwości produkcyjnych zwierząt hodowlanych. Dieta bogata w ten składnik, zapewni te cechy i w połączeniu z innymi elementami pasz, zadba o prawidłowy rozwój zwierzęcia.