Ciało noworodka jest bardzo delikatne, wymaga szczególnej troski i opieki. Prawidłowo zadbane, pozwoli na uniknięcie wielu problemów pielęgnacyjnych, co doceni samo dziecko, gdyż otoczone prawidłową opieką odwdzięczy się spokojem i zadowoleniem.
Ważna jest kąpiel i pielęgnacja skóry po kąpieli.
Kąpiel jest podstawową zasadą dotyczącą pielęgnacji noworodka. Powinna odbywać się 2- 3 razy w tygodniu z racji możliwości wystąpienia ryzyka przesuszenia delikatnej skóry dziecka. Codzienna pielęgnacja noworodka polega na przemywaniu ciepłą wodą twarzy, oczu, strefy pieluszkowej oraz miejsc na zgięciach.
Do kąpieli należy nalać taką ilość wody do wanienki, aby po zanurzeniu w niej dziecka nie zakrywała ona kikuta pępowinowego. Powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni, a samą kąpiel należy wykonywać w pomieszczeniach o temperaturze ok. 21 stopni. W jej trakcie należy unikać przeciągów, ale pomieszczenie powinno być wcześniej przewietrzone.
Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do kąpieli, najlepiej, aby były one w formie płynnej i zawierały emolienty. Po kąpieli należy owinąć dziecko w ciepły ręcznik nie wycierając skóry, a tylko delikatnie ją osuszając. Stosując do kąpieli emolienty, nie ma potrzeby dodatkowego nawilżania ciała noworodka po kąpieli, chyba że skóra jest przesuszona i łuszcząca, wtedy trzeba użyć odpowiedniego kosmetyku, najlepiej z dodatkiem emolientu.
Pielęgnacja pośladków podstawą zasadą dbania o noworodka.
Skóra noworodków w okolicach pośladków wymaga naprawdę specjalnej troski. Często niestety ulega ona odparzeniom, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją lub nietolerancją na dany rodzaj pieluszek. Czasem niestety trzeba wypróbować kilka rodzajów, zanim rodzic trafi na te, które najbardziej będą dziecku odpowiadać.
Należy kontrolować skórę okolic pieluszki i dbać o to, aby zawsze była czysta i sucha oraz starać się wietrzyć pośladki noworodka. Po zmianie pieluszki należy przemyć okolice pośladków i zastosować krem ochronny.