Konflikty rodzeństwa – jak sobie z nimi radzić?

Kłótnie miedzy dziećmi

To, że fajnie jest mieć rodzeństwo, zazwyczaj dostrzega się jedynie w dorosłym życiu. Dzieciństwo jest niestety najczęściej wypełnione konfliktami, nieporozumieniami i kłótniami, które w tym czasie wydają się być bardzo poważne. Wychowanie więcej niż jednego dziecka to wyzwanie, warto jednak jemu podołać, ponieważ fajnie jest mieć rodzeństwo i budować relacje.

Jak odpowiednio reagować

Jak reagować na kłótnie między dziećmi – takie pytanie zadaje sobie wiele dorosłych osób. Oto kilka ważnych kwestii, o których nie warto zapominać podczas sytuacji konfliktowej:

  1. Daj czas na uspokojenie i przemyślenie sytuacji – nie każ dzieciom od razu się godzić czy przepraszać. Prawdopodobnie po spokojnym przemyśleniu sytuacji, same będą chciały dojść do porozumienia.
  2. Nikogo nie faworyzuj – faworyzowanie to jeden z największych błędów, które możesz popełnić w tego typu sytuacjach. Nie można faworyzować bez względu na wszystko. Każdy jest równy, pamiętaj o tym.
  3. Wysłuchaj – niech każda ze stron konfliktu dostanie szansę na przedstawienie swojej opinii, przebiegu sytuacji. Na spokojnie, bez oceniania i bez przerywania dziecku.
  4. Wytłumacz jak ważne są relacje i spróbujcie razem znaleźć odpowiednie i satysfakcjonujące dla wszystkich stron konfliktu rozwiązanie problemu.
  5. Pochwal – za każde rozwiązanie sporu.

Aby prawidłowo zareagować na kłótnie między dziećmi, warto kierować się powyższymi zasadami. Często jest to trudne, warto jednak próbować to robić za każdym razem.

Podsumowanie

Dzieci kłócą się często, co jest powodem ich niezadowolenia, ale także powodem frustracji rodziców. Warto jednak wiedzieć jak reagować na takie sytuacje, podchodzić do nich na spokojnie, bez nerwów. Dzięki temu nauczysz dzieci w jaki sposób należy rozwiązywać konflikty, bez szkody dla żadnej ze stron. To bardzo ważna umiejętność, która przyda się w dorosłym już zyciu. To również konieczność, jeśli chcesz aby dzieci łączyły dobre i zdrowe relacje.